Nasze Tempo życia we współczesnym świecie ma tendencję wzrostową z każdym rokiem, mamy coraz mniej czasu na wszystko w ciągu dnia. Praca, rodzina, hobby, relaks i wiele innych dziedzin naszego życia staje się coraz trudniejsze a wręcz niemożliwe do ogarnięcia, czego następstwem są zaniedbania różnych spraw w tym rozwoju własnego dziecka.

Jest to normalne, że nie jesteśmy ekspertami w każdej dziedzinie i popełniamy błędy, najważniejsze jest je dostrzec i naprawić. W tym artykule chcę Ci pokazać drogę, w jaki sposób organizować czas sportowy dziecka, które jest w pierwszym etapie swojej drogi do mistrzostwa sportowego.

Kluczowy okres rozwoju sprawności fizycznej

Najlepsze systemy szkoleniowe na świecie są obecnie na bardzo wysokim poziomie. Od najmłodszych lat przygotowane fizycznie, psychologicznie oraz odpowiednie odżywianie kształtuje młodego sportowca do osiągnięcia mistrzostwa w przyszłości.

Chcę Cię w tym miejscu pocieszyć, że nawet jeśli nie masz dostępu do takiego ośrodka szkoleniowego, trenerów to nadal masz ogromny wpływ na przyszłą karierę sportową i nie tylko sportową swojego dziecka.

Okres między 5 a 12 rokiem życia jest kluczowy dla rozwoju sprawności fizycznej, jeśli go zaniedbamy wasza córka czy syn mogą nigdy nie osiągnąć swojego potencjału sprawnościowego w wybranej dyscyplinie sportu lub będzie to bardzo ciężkie.

Kiedy stajesz przed wyborem zajęć sportowych nie powinieneś skupiać się nad ideą specjalizacji, powinieneś patrzeć bardziej w kategoriach sportu pierwszoplanowego i drugoplanowego na przykład głównymi zajęciami w tygodniu będzie piłka nożna, której wielkim fanem jest syn a drugoplanowymi gimnastyka sportowa świetnie uzupełniająca wszechstronny rozwój fizyczny.

Każdy z nas jest inny, tak samo dotyczy to dzieci, jedne będą rozwijać się wolniej od drugich, w tym okresie życia większość nie jest świadoma kim chce być i czy bardziej lubi siatkówkę, karate a może pływanie, dlatego potrzeba czasu i stopniowego rozpalania wewnętrznego płomienia pasji i odkrywania swoich możliwości i predyspozycji fizycznych.

Kto wie może sport drugoplanowy okaże się strzałem w dziesiątkę lub nie i miejsce zastąpi zupełnie inna dyscyplina, której wcześniej nasza pociecha nie trenowała a do której fizycznie już się przygotowała w pewnym stopniu dzięki wielokierunkowemu rozwojowi fizycznemu.

 

 

Wszechstronność i równowaga psychofizczyna

Poprzez aktywność fizyczną i uczęszczanie na zajęcia dziecko nabiera różnych zdolności, które potrzebne mu są do rywalizacji na zawodach, jak i radzeniu sobie w przyszłości w życiu prywatnym.

Poniżej wymieńmy kilka z nich:

 

  • Ćwicząc jednocześnie sport indywidualny i zespołowy uczy się niezależności i jednocześnie pracy zespołowej.

 

  • Ma mniejsze prawdopodobieństwo wczesnego wypalenia psychofizycznego i rezygnacji z treningów spowodowane ciągłą presją związaną z jedną dyscypliną.

 

  • Kształtuje wielopoziomowe swoje zdolności motoryczne takie jak siła, szybkość, koordynacja itp.

 

  • Niższy poziom narażenia na urazy wynikający z przeciążania układu ruchu tylko w jednej płaszczyźnie specyficznej dla danej dyscypliny oraz zbalansowane wzmacnianie poszczególnych części ciała.

 

  • Poprzez kontakt z różnymi trenerami i dziećmi uczęszczającymi na zajęcia uczy się nawiązywać i utrzymywać relację.

 

  • Podczas treningu nabywa zdolności funkcjonowania w różnych środowiskach i przestrzegania wielorakich zasad.

 

Oczywiście należy wspomnieć, że są pewne dyscypliny sportu, które należy trenować i specjalizować się w niej od bardzo młodego wieku jak np. wymieniona już gimnastyka sportowa (22-letni gimnastyk uważany jest już niemal za emeryta), jednakże nadal można zastosować tutaj zasadę pierwszoplanowego i drugoplanowego sportu.

Jak wynika z obserwacji uczniów ze szkół średnich, podejście bardziej zrównoważone powoduję u zawodników większą satysfakcję oraz sukcesy sportowe.

 

 

Planowanie wydatków i zarządzanie czasem

 

Bycie rodzicem to zajęcie na 24h w mniejszym lub większym stopniu musimy być w pogotowiu, ogarnięcie jednego dziecka to już wyzwanie a co dopiero dwójki czy trójki. I jak tu przy wyzwaniach dnia codziennego skupić się na dodatkowych zajęciach sportowych w tygodniu?

Jest to trudne dla niektórych wręcz niemożliwe i niestety wielu rodziców zaniedbuje i odpuszcza rozwój zainteresowań w tym sportowy nie wiedząc jak ciężkie to może mieć konsekwencje dla córki czy syna w przyszłości. Natomiast wszystko jest możliwe do zrobienia, jeśli mądrze będziemy dysponować swoimi pieniędzmi i czasem.

 

Planując musisz wziąć pod uwagę:

– Koszt sprzętu sportowego (dyscypliny takie jak lekkoatletyka, siatkówka będą tańsze niż hokej, narciarstwo).

 

– Zaangażowanie Twoje jako rodzica to podróżowania w różne części kraju na zawody czy poświecenie czasu na dowóz na zajęcia.

 

– Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na zajęcia (możesz masz dwójkę lub trójkę dzieci więc musisz bardziej ostrożnie podchodzić do wydatków), pamiętaj, żeby nie zaniedbywać potrzeb żadnego z nich).

 

– Możesz wziąć pod uwagę również zajęcia online, które pozwolą zaoszczędzić Ci czas i pieniądze.

Planowanie i spojrzenie realnie na swoje możliwości pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnej frustracji, stresu oraz złej atmosfery w domu i relacji z Twoim dzieckiem. Kiedy będziesz znać swoje możliwości dziel się nimi rozmawiając, wytłumacz mu, że nie stać Cię teraz na nowy sprzęt, dodatkowe zajęcia, trenera personalnego.

Możesz ustalić np. konkretną datę zakupu nowych butów sportowych czy rozpoczęcia dodatkowych zajęć, kiedy będziesz mógł/mogła przeznaczyć na to dodatkowy czas, czy pieniądze.

Lepiej od razu wytyczyć granicę i powiedzieć nie, niż zgodzić się na coś, czemu nie jesteśmy w stanie podołać na dany moment. Bądź szczery sam ze sobą i ze swoim dzieckiem, zawsze wspierając go w rozwijaniu swoich pasji na 100%.

I jeszcze jedna ważna sprawa, sportowa pasja waszej kruszyny nie może pochłaniać całej Twoje uwagi. Musisz też znaleźć czas na realizację swoich zainteresowań i potrzeb dla własnego zdrowia psychicznego i fizycznego.

 

 

Wymagaj, ale nie oczekuj

 

Możesz i musisz wymagać rozwijania umiejętności wymaganych na zajęciach, systematyczności, ciężkiej pracy, wkładania wysiłku i zaangażowania, bez których dziecko nie będzie wstanie być profesjonalnym sportowcem w przyszłości.

Nie możesz natomiast oczekiwać wyników i zwrotu z zainwestowanego czasu i pieniędzy w postaci stypendium sportowego, sławy oraz zysków finansowych.

Twoje dziecko jest w fazie odkrywania swojego potencjału i nie wiesz, czy sport jest tym czym będzie zajmować się w profesjonalnie w przyszłości, jednak nigdy tego nie wykluczaj i daj możliwość sprawdzenia swoich sił.

Obserwuj i wyciągaj wnioski, jeśli na przykład Twoja córka nie zamierza startować w zawodach tanecznych lub uczestniczyć w turniejach wojewódzkich w tenisa stołowego, a jest to bardziej dla niej sposób na spędzanie czasu ze znajomymi to nie musisz inwestować tak dużych pieniędzy i czasu.

Również, kiedy jest słabo zaangażowane i ma słabą motywacje nie musi uczestniczyć w turniejach ogólnopolskich, wystarczą turnieje lokalne.

Musisz być czujnym rodzicem i korygować swoje decyzje w trakcie roku, zawsze motywując, ale nie zmuszając do rozwijania się i podnoszenia poprzeczki w celu osiągnięcia mistrzostwa sportowego.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments