Porażka i popełnianie błędów jest normalną częścią naszego życia, w czasie drogi do osiągnięcia naszych marzeń będziemy musieli pokonać wiele przeszkód.

Porażki, które nas spotykają, są to lekcje, z których powinniśmy wyciągać wnioski, żeby kolejnym razem podczas zawodów albo treningów nie popełniać tych samych błędów, dotyczy to tak samo dorosłych, jak i dzieci.

Poniżej poznasz sposoby jak trenować mindset mistrza u swojego dziecka oraz jaką przyjąć postawę jako rodzic, kiedy nasze dziecko musi stawić czoło porażce i poradzić sobie z błędami, które popełniło.

 

Kształtowanie umysłu przyszłego mistrza

Nie od dziś już wiadomo, że jeśli rozpoczniemy trening sportowy od najmłodszych lat naszego życia to tym większe mamy szanse na odniesienie sukcesu, odnosi się to tak samo do treningu fizycznego, jak i psychicznego.

Trening mentalny jest właśnie tym, co poprawia nasze zdolności psychiczne, znany i stosowany jest w sporcie już od dawna na zachodzie.

U nas niestety bardzo często zaniedbywany i pomijany, a to nie dobrze, bo odgrywa kluczową rolę w przygotowaniu profesjonalnego sportowca, którym chce się stać nasze dziecko.

Im wyżej idziemy w naszej karierze sportowej i rywalizujemy na coraz większym poziomie, tym psychika odgrywa bardziej kluczową rolę.

Jako przykład niech posłuży przygotowanie w piłce nożnej do mistrzostw świata, przed turniejem zawodnik ciężko trenuje swoją sprawność fizyczną, taktykę natomiast im bliżej do rywalizacji tym rośnie presja i wtedy właśnie odpowiedni mindset jest bardziej istotny.

Kiedy dochodzi w końcu do meczu, świetnie przygotowany fizycznie zawodnik bez mocnej psychiki nie wykorzysta 100% umiejętności, które wytrenował, co najprawdopodobniej doprowadzi to popełnienia wielu błędów i w konsekwencji porażki.

Dlatego podczas przygotowań należy zadbać również o trenowanie mentalnych zdolności.

 

Trening mentalny

Poniżej przedstawię Ci kilka propozycji, w jaki sposób możesz trenować różne zdolności mentalne u swojego dziecka. Oto one:

 

  • Ucz swoje dziecko dyscypliny i samokontroli na co dzień dzięki temu będzie mu łatwiej rozwijać swoje umiejętności sportowe i pokonywać przeszkody i wyzwania, które staną mu na drodze.  Możesz to zrobić na przykład poprzez budowanie u niego zdrowych nawyków żywieniowych, przygotuj dla niego plan posiłków, które będzie musiał spożywać w ciągu tygodnia, wytłumacz, dlaczego to jest takie istotne dla niego, jak profesjonalni sportowcy z jego dyscypliny stosują takie plany np. w piłce nożnej Robert Lewandowski i dzięki temu są dobrymi zawodnikami.

 

  • Buduj koncentrację, czyli skupianie się na tym, co ważne w danej chwili. Jest ona potrzebna w wielu sytuacjach na boisku jak rzut karny czy wolny, podczas treningu, kiedy dziecko słucha trenera, który tłumaczy jak wykonać dane ćwiczenie, a później on sam musi je wykonać, ale również poza sportem np. odrabiając prace domowe. Ćwiczeniem, jakie możemy zastosować, jest np. wpatrywanie się przez 30 sekund w jakąś część sprzętu sportowego na przykład piłkę. Podczas trwania ćwiczenia nasz syn czy córka ma myśleć tylko o piłce, a nie o sytuacjach z danego dnia lub o tym, co będą robić za 2-3 godziny.

 

  • Utrzymuj i zwiększaj motywację u dziecka, gdyż to ona daje mu energię do działania. Młody człowiek zainspirowany grą swojego idola albo drużyną sportową sam rozpoczyna przygodę z danym sportem. Z czasem jednak motywacja może i prawdopodobnie będzie się wahać, a to dopadła go rutyna treningowa albo brak widocznych postępów w rozwoju, w najgorszych przypadkach doprowadza to do chęci zrezygnowania z treningów. Dlatego tak ważna jest praca nad motywacją, by móc pokonać te wszystkie trudne chwile i osiągnąć sukces. Jedną ze strategii, jaką możemy tutaj zastosować, jest zaplanowanie tygodniowych celów sportowych i ich realizacja. Realizowanie mikro celów i dostrzeganie postępów w treningach pozwoli na utrzymanie motywacji. Cel, który możesz wyznaczyć to na przykład 15 sekund utrzymać stanie na rękach przy ścianie, jeśli cel zostanie zrealizowany to w następnym tygodniu wydłużyć ten czas do 20 sekund.

 

  • Kształtuj sposób myślenia zwycięzców, który poprowadzi Twoje dziecko w stronę sukcesu. Zły mindset potrafi przeszkodzić nawet najbardziej utalentowanej osobie w osiągnięciu swoich marzeń sportowych, musisz wierzyć w to, że poprzez praktykę i trening możesz się zmienić i rozwinąć. Twoim zadaniem jako rodzica jest budowanie tej świadomości u syna czy córki i pomoc w walce z negatywnymi myślami na rzecz pozytywnych, które będą programować umysł na sukces. Jednym ze sposobów na budowanie silnego, pozytywnego myślenia u Twojego dziecka są afirmacje, czyli powtarzanie pozytywnych zdań, które kodują nasz umysł, dzięki czemu zaczynamy identyfikować się z treścią, którą powtarzamy.

 

Przygotuj karteczki samoprzylepne, na których zapiszesz poszczególne zdania:

– Wierzę w siebie

– Popełnianie błędów jest OK, dzięki temu mogę się doskonalić

– Mogę nauczyć się nowych umiejętności

– Mogę osiągnąć swoje cele sportowe

– Jestem dumny z mojego wysiłku włożonego w treningi

– Potrzebuje czasu żeby się rozwinąć

 

Umieść karteczki samoprzylepne na lustrze lub wokół niego, niech dziecko każdego dnia patrząc w lustro z uśmiechem na twarzy, powtarza po kilka razy zdania, które są na nich umieszczone.

 

Jak reagować, kiedy nasze dziecko popełnia błędy i doznaje porażki 

 

Powyżej omówiliśmy różne sposoby kształtowania mentalności sportowca, które pomogą w radzeniu sobie z porażkami i błędami dzięki systematycznemu treningowi.

Teraz chciałbym poruszyć temat rozmowy z dzieckiem, które jest właśnie po przegranym meczu lub popełniło błąd podczas treningu i budują się w nim negatywne emocje. Oto pięć podpowiedzi dla rodziców jak zareagować:

 

  1. Pamiętaj, żeby nie być nachalnym i nie zmuszać dziecka do rozmowy, co może tylko pogorszyć sytuację i frustrację u niego. Lepiej poczekać aż będzie chciał sam z nami porozmawiać.                                                                   
  2. Zawsze skupiaj się na pozytywach. Naucz swoje dziecko, żeby zawsze wyciągało pozytywne wnioski z porażki, niech to będzie lekcja, która pozwoli mu się stać jeszcze lepszym zawodnikiem.                                                                                                                                                
  3. Okaż zrozumienie dla jego emocji. Wytłumacz mu to, że uczucia takie jak strach, złość, frustracja są czymś normalnym w takich sytuacjach.                                                                                                                                      
  4. Kiedy będziesz rozmawiać z dzieckiem, pozwól, żeby to ono decydowało jakie tematy chce poruszyć i jak długo chce rozmawiać. Nie możesz być nachalny w tej sytuacji oraz pouczać w momencie, kiedy nie jest ono jeszcze gotowe na to, takie postępowanie z miejsca jest skazane na niepowodzenie.                                                                                                                              
  5. Nagradzaj za szybkie bieganie, skupienie, sportowe zachowanie itp. czyli te rzeczy, na które ma wpływ. Dziecko musi mieć tego świadomość, że poza własnym nastawieniem i wysiłkiem władanym w czasie zawodów ma niewiele wpływu na inne rzeczy. Nagroda będzie u niego budować poczucie własne wartości oraz odpowiednie nastawienie do rywalizacji.

 

W tym miejscu chcę jeszcze dodać, że czasami, gdy emocje są zbyt duże, warto odczekać dzień, a nawet dwa dni, zanim opadną i wtedy dopiero porozmawiać o porażce czy popełnionych błędach.

 

 

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments